Máte lak na nehty? Jakýkoli? Levný, drahý, nejdražší?:-) Tak když už jej máte, nebylo by fajn jej nanést na nehty tak, aby Vám co nejdéle vydržel?
Určitě se Vám vyplatí dodržet všechny fígle, které doposud byly v této oblasti vymyšleny...
Tak jdeme na to :-)
1. Příprava nehtů
Nikdy se nepouštějte do lakování nehtů, pokud jste právě před chvílí vyšly ze sprchy, z vany a nebo jste umývaly nádobí či koupaly dítě či pejska. Nehty jsou navlhlé a lak nemůže dobře přilnout. Stejně tak si dejte pozor na to, abyste před aplikací laku neměly mastné ruce a nehty. Tedy žádný krém na ruce, žádný olejíček na nehty, žádná maska na výživu a hydrataci pokožky, žádný parafinový zábal rukou či ruční příprava a míchání mastných pokrmů.....) Před aplikací laku je tedy ideální mít suché nemastné ruce.
2. Dokonalé očištění nehtů od předchozího laku
Pokud chceme, aby lakování bylo dokonalé, určitě věnujte pozornost pečlivému odstranění všech zbytků předchozího laku. Naneste odlakovač s obsahem acetonu na buničinový čtvereček, který na rozdíl od kosmetických odličovacích tamponů "nechlupatí" a přiložte jej k nehtu.
Přidržte jej na povrchu nehtu cca 10 sekund, aby se předchozí lak lépe rozpustil a teprve poté začněte tlakem lak stírat . A to tak dlouho, dokud nehet nezůstane úplně čistý. Pozornost věnujte prostoru po bocích nehtů, u kůžičky, aby tam nezůstaly zbytky laku.
Pokud jsou nehty zažloutlé či zabarvené od předchozích lakování tmavými barvami laků, vyčistěte je kartáčkem na zuby a bělící pastou na zuby nebo je vybělte pár kapkami citronu. Poté chvíli čekejte, než navlhlé nehty proschnou.
Pokud jste citlivé na acetonové odlakovače nebo máte dokonce alergii na přípravky, které aceton obsahují, tak použijte na odlakování nehtů bezacetonový odlakovač. Je šetrnější a nevysušuje tolik pokožku.
Odlakování Vám sice bude trvat trochu déle, ale nakonec vše odlakujete )
3. Odstranění nerovností nehtů
Dalším důležitým krokem je odstranění nerovností nehtů. Některé ženy mají na nehtech napravidelné podélné rýhy či mohou mít nehty nějak poškozeny, oslabeny odloupnutím horních vrstev nehtů. Ideální je tedy nehty šetrně srovnat jemným blokem pilníkem a vyrovnat leštičkou na nehty do hladka.
Ovšem pozor - na nehtech nesmí zůstat žádný prach z předešlého pilování či leštění. Tento prach odstraňte buď oprašujícím štětcem nebo čistou jemně navlhčenou žínkou.
4. Pečlivé odmaštění nehtů
Tak tohle je jedna z nejdůležitějších částí v přípravě přírodních nehtů na aplikaci laku na nehty. Odmaštění je potřeba se věnovat opravdu velmi pečlivě a určitě se vyplatí si zakoupit speciální přípravky, které odmaštění nehtů zajistí. A vyplatí se to opravdu moc a moc! Nebojte se tedy malinko připlatit za přípravky, které jsou cenově dostupné, dlouho Vám vydrží a navíc díky nim můžete prodloužit životnost nalakovaných nehtů až o několik dnů. Navíc máte možnost si vybírat z několika možností. Můžete zvolit odmašťující tekutinu OFF remover s obsahem acetonu nebo odmašťující a zároveň desinfekční tekutinu Nail Prep nebo speciální tekutinu Antifungal nebo Fungian, které je určeny k prevenci a léčbě plísní.
Podle potřeby můžete zvolit jednu z těchto odmašťujících tekutin a nebo můžete zvolit kombinaci dvou tekutin pro ještě vyšší odmaštění nehtů. Některá z žen může mít totiž tzv. "zvýšenou potivost nehtů". Ta se navenek nijak neprojevuje, ale díky této potivosti nedrží produkty dostatečně dlouho. Proto se Vám někdy může zdát, že vše děláte v rámci postupu lakování správně, přesto Vám laky na nehtech nevydrží. To může být způsobeno právě touto zvýšenou potivostí nehtů. Proto je tak velmi důležité pečlivé odmašťování....)
Postup odmaštění
Odmašťování se v případě produktu OFF remover provádí tak, že jej naneseme na buničinový čtvereček a začneme odmašťovat nehet tlakem nahoru dolů, zprava doleva, klidně i 3x po sobě, nejvíce se snažíme věnovat bokům nehtů, u kůžičky. Takto odmastíme všechny nehty a již si na ně nesaháme, abychom je znovu nepromastily. Dále můžeme aplikovat desinfekční tekutinu Nail Prep, která má praktické balení se štětečkem, takže pouze nehty přetřeme. V případě, že jsou nehty problémové, s plísněmi počínajícími nebo pokročilejšími, určitě je vhodné použít lékařský produkt Antifungal nebo Fungian (v balení se štětečkem), který nejen odmastí nehet, ale také plíseň léčí. Ten je pak vhodné po nalakování nehtů používat nejméně 2x denně - aplikací tekutiny pod nehty tak dlouho, dokud plíseň zcela nezmizí.
5. Podkladový lak je důležitý
A můžeme pokračovat dále v přípravách ke krásně nalakovaným dlouhotrvajícím barvám. Průhledný podkladový lak má dvě skvělé funkce. Jednak dokonale vyrovná nehet, pokud ještě například zbyla nějaká nerovnost nehtů a také nám zajistí, že se nám následně aplikovaný barevný lak nezasákne do nehtů a nezabarví je. Podlaků existuje více druhů. Zvolte takový, který odpovídá kvalitě Vašich nehtů. Pokud máte nehty zdravé, pevné, rovné, stačí zvolit obyčejný průhledný podkladový lak.
Pokud však jsou nehty slabé a potřebují zpevnění a výživu, zvolte zpevňující podkladový lak s obsahem keratinu od značek Kinetics a LCN nebo multifunkční produkt 5v1 Fantasy top coat od značky Amoene.
V případě, že nehty jsou extra slabé, třepivé, lámavé, určitě zvolte kvalitní super zpevňující podkladový lak s obsahem keratiny nebo vitamínů či dalších zpevňujících složek, který nehty opravdu dokonale zpevní. Od značky Kinetics máme v nabídce více špičkových profesionálních produktů na zpevnění a léčbu nehtů či nehtové kůžičky (ZDE).
Nikdy nezapomeňte tímto lakem lakovat až do konce nehtu s tím, že na závěr nehet tzv. "zabalíte", neboli "podbarvíte" dolní okraj nehtů. Tím zajistíme, že nehet bude včetně svého okraje zpevněný a více odolný vůči nárazům.
6. Aplikace barevného laku
Aby lak nehet opravdu krásně kryl, můžete jako jednu tenkou podkladovou vrstvu aplikovat křídově bílý lak.
Tento bílý podklad se opravdu vyplatí, hlavně při použití neonových barev nebo jemných pastelových barev. Jinak obecně platí, že barevný lak aplikujeme vždy ve dvou vrstvách s tím, že je ideální mezi první a druhou vrstvou udělat přestávku cca 5 minut, aby první vrstva mohla dobře proschnout a aby tzv. nelepila. Některé velmi světlé barvy nebo pastelové barvy potřebují aplikaci třetí vrstvy, aby barva opravdu působila celistvě a na nehtu nebyly viditelné nějaké nepěkné mapy. Naopak syté barvy většinou krásně kryjí a určitě stačí je nanášet pouze ve dvou vrstvách.
Lak byste měly nanášet spíše v tenké vrstvě až do konce nehtů a vždy se také snažte nehty tzv. "zabalit" nebo "podbarvit" dolní okraj nehtů.
Díky tomuto zpevnění se nehty nebudou třepit, lámat ani ohýbat a určitě tím také zvýšíte výdrž laku.
Pokud pracujete s novou generací laků s efektem gelu, tak tento lak Vám díky správné aplikaci může na nehtech vydržet 7 až 10 dnů. Navíc má velmi šetrné složení, NEOBSAHUJE žádné škodlivé ani nešetrné látky, jako například formaldehydovou pryskyřici, formaldehyd, toluen, dibutylftalát a kafr. Tento lak je tedy ekologický, velmi šetrný k přírodním nehtům a mohou jej používat i alergici či těhotné a kojící ženy. Lak je navíc obohacen o keratin pro silnější a zdravější nehty. Zasychá ne nehtu velmi rychle (za 3 minuty) a krásně rovnoměrně kryje, bez jakýchkoli šmouh, a to vše i díky skvělému plochému štětečku (NABÍDKA).
7. Bublinky v laku
Při lakování nehtů se někdy může stát, že si na nehet přenesete bublinky. Ty vznikají tím, že při lakování štětečkem moc "kvedláte". Vzduchové bublinky jednak nevypadají hezky , ruší celistvost nalakované barvy a navíc pak mohou způsobit odloučení laku od nehtu.
Proto lakujte "s klidnou rukou", pomalu a soustředěně
8. Odlakovací korektor
Odlakovací korektor je velkým pomocníkem při lakování nehtů. Poslouží nám dobře vždy, když "přetáhneme" lakem mimo nehet, tedy na kůžičku. S odlakovacím korektorem snadno a přesně odlakujeme pouze to místo, kde jsme přetáhly. Odlakovací korektor má totiž šikmý hrot, kterým snadno zamíříme na to místo, kde potřebujeme. Hrot je napuštěný odlakovačem, který je uvnitř tohoto korektoru ve tvaru tyčinky. Je to skvělý pomocník, zvláště, když se nám třepe ruka a nebo si lakujeme levou rukou tu pravou )
Další možností je použití plochého štětce s přírodním vlasem, který namočíte do odlakovače a jemně jej osušíte o papírový ubrousek. Okolí nehtu a kůžičku s ním snadno začistíte a můžete takto nahradit odlakovací korektor.
9. Aplikace průhledného nadlaku
Posledním krokem je průhledný nadlak. Ten se nanáší poté, co poslední barevná vrstva zaschla. Pokud máte rychleschnoucí gelový lak, tak schnutí probíhá bez problémů již za 3-4 minuty u každé vrstvy. V případě jiných "obyčejných laků" bude schnutí pravděpodobně probíhat déle, tak se připravte na trochu trpělivosti. Pro jistotu můžete postupovat i tak, že závěrečný nadlak nanesete na nehty až na druhý den, kdy budete mít jistotu, že barevný lak je již zcela vyzrálý a zaschlý.
10. Vysoušeč laku
Posledním krokem, avšak ne zcela nezbytným, je nanesení vysoušeče laku. Ten se nabízí buď v lahvičce s rozprašovačem, v lahvičce se štětečkem nebo s aplikátorem - kapátkem.
Díky tomuto vysoušeči nebudete muset tak dlouho čekat, až vše zcela zaschne a zpevní se. Nyní Vás bude zajímat, za jak dlouho bude vrstva laku suchá. To vám bohužel nikdo přesně neřekne – musíte to vyzkoušet opatrným poklepáním prstem. Záleží totiž na síle vrstvy, stáří laku i na tom, jaká je momentální teplota vzduchu.
Možná se Vám v první chvíli bude lakování nehtů zdát příliš složité. Ale věřte, že tyto návyky si velice snadno osvojíte a při dalším a dalším lakování již si je vůbec nebudete uvědomovat, budete je dělat automaticky. A na konci Vaší práce již pak jen bude výsledkem radost z nádherně nalakovaných nehtů. A samozřejmě je nutno započítat i relaxaci, kterou při lakování zažijete, neboť se v tu chvíli plně soustředíte jen na tuto práci a zapomenete tak na všechny starosti světa ) A to je přece krásné....