Manikúra a aplikace akrylové modeláže

Pro koho je vhodná? 

Pro každého, kdo chce mít své nehty výrazně zpevněné, upravené do  požadovaného tvaru, prodloužené na požadovanou délku, s vysokou pevností i u manuálně namáhaných nehtů, s výdrží 3 - 4 týdny. 

Výhodou akrylu oproti gelu je jeho extrémní pevnost a při aplikaci není potřeba UV nebo LED lampy. Protože ale schne, máme jen omezenou dobu manipulace s materiálem. 

Princip akrylové aplikace je smíchání akrylového prášku se speciální tekutinou, vzniklý materiál schne do 3 minut. 

První aplikace akrylu většinou znamená často také prodloužení nehtů pomocí papírových šablon nebo tzv. lepení nehtových tipů, které se pak zkrátí do požadované délky i tvaru.  Papírové šablony jsou modernějším, šetrnějším a pevnějším způsobem prodloužení přírodního nehtu. Je však důležité dobře zvolit šablonu tak, aby vyhovovala tvaru Vašeho nehtu. Šablonu je proto třeba upravovat pomocí zastřihávání manikúrními nůžkami a zkoušet, zda dobře sedne kolem nehtu, včetně správného sklonu. 

U lepení nehtových tipů je zase velmi důležité zvolit správný tvar a velikost tipu a provést lepení tak, aby nehtový tip skutečně dobře držel a nebyly pod ním bublinky. Lepidla je dobré aplikovat spíše více, než méně a přebytek setřít buničinou. U zdravých nehtů se používají nehtové tipy s dlouhou lepící zónou, u okousaných nehtů se používají nehtové tipy s krátkou lepící zónou. Většina nehtových tipů je v mléčné barvě, ale k dostání jsou i průhledné. 

Před samostatnou aplikací akrylu je nutné přírodní nehet vhodně upravit. Začneme tedy základní manikúrou a věnujeme zvýšenou pozornost věnujeme kůžičce a valům, aby na ploše přírodního nehtu nezůstaly zbytky kůžičky nebo nečistoty. Mohlo by pak dojít k odlípnutí matriálu nebo odpadnutí celé modeláže. Poté celý povrch každého nehtu jemně zmatníme blokem (pěnovým pilníkem) tak, není třeba přírodní nehet silně pilovat a tak ztenčovat. Chceme přírodní nehet zachovat zdravý a silný. Akryl jen upravuje a podtrhuje přirozenou krásu rukou. Následně doporučujeme očistit plochu přírodního nehtu čističem nehtů s obsahem 100% alkoholu, poté aplikujeme speciální odmašťující a desinfekční tekutinu Nail prep (nebo Fungian), a to pečlivě, po celé délce nehtu, včetně kůžičky. Nyní si již na nehty nesmíme sahat, abychom si je znovu nezamastili. Všechny další produkty nanášíme na čisté a desinfikované nehty bez prachu, tak si zajistíme krásnou a dlouhotrvající gelovou modeláž. Poté aplikujeme další speciální tekutinu, která se jmenuje přilnavač gelu (Primer - kyselinový nebo bezkyselinový). Ten nanášíme pouze na nehet, nikdy ne na kůžičku a nikdy ne až ke kůžičce. Počkáme chviličku na zaschnutí tekutiny.

sabloby

Aplikace akrylu jako modeláže s ukončením barevným gelem/Gel Polish/ Lak na nehty

Dopředu si nachystáme speciální tekutinu Monomer do skleněné nádoby, do které budeme namáčet štětec, ideálně s přírodními štětinami, které mají schopnost nasávat tekutinu. Namočený štětec vložíme do akrylového prášku až se nám vytvoří krásná perla. Princip akrylu spočívá ve správném poměru tekutiny a akrylového prášku - vzniklá směs nesmí být příliš mokrý/tekutá ani příliš suchá - oba extrémy způsobují špatné přilnutí akrylu k přírodnímu nehtu. 

Vzniklou akrylovou perlu položíme na plochu přírodního nehtu a tlakem štětce ji rozprostřeme po nehtu. Dbáme na modelaci tzv. C oblouku a nenanášíme materiál do rovna, protože se pak zvyšuje pravděpodobnost prasknutí celého nehtu. Nesmíme také zapomenout zabalit přírodní nehet nebo nehtový tip do materiálu zabalit, aby nedošlo k odchlipu od špičky nehtu. 

Akryl zasychá zhruba do 5 minut od smíchání prášku s tekutinou, zhruba 3 minuty máme na manipulaci s materiálem na ploše nehtu. Po zaschnutí přepilujeme nově vymodelovaný nehet pilníkem 100/100 a poté dohladíme jemným blokem. Obecně se dá říct, že u akrylu můžeme použít i nižší hrubost pilníku, ale pak je třeba být velice opatrný, aby se člověk neškrábl do kůžičky, což může být velice nepříjemné. 

Závěrem akrylové modeláže nanášíme barevný gel, Gel lak nebo lak na nehty, které ukončujeme ukončovacím lesklým gelem nebo lakem. Nakonec naneseme hydratační olejíček na nehtovou kůžičku. 

akryl

Aplikace barevného akrylu a akrylu jako modeláže 

Pokud chceme použít barevný akryl, je nutné použít trochu jinou techniku nanášení materiálu. Barevný akryl musíme uzavřít do průhledného akrylu, takže na připravený přírodní nehet nanášíme jako první akryl barevný. V tomto případě kombinujeme tekutinu s barevným práškem a vzniklá akrylová perla může být spíše tekutější. Naneseme tenkou rovnoměrnou vrstvu barvy na plochu přírodního nehtu a zabalíme volný okraj nehtu. Po zaschnutí barevné vrstvy akrylu musíme přidat modelační vrstvu průhledným akrylem. Akrylová perla v tomto případě musí mít správný poměr tekutiny a akrylového prášku, musíme vymodelovat tzv. C oblouk a zabalit volný okraj nehtu, aby nedošlo k odchlipu od špičky. Po zaschnutí modelační vrstvy přepilujeme plochu nehtu do požadovaného tvaru pilníkem 100/100 a ukončíme leskem vašeho výběru. Nejkrásnější lesky se nabízejí z řady gelů nebo Gel laků. Nakonec naneseme hydratační olejíček na nehtovou kůžičku.

Nevýhoda této metody spočívá v tom, že se takto nedá akrylová modeláž doplnit, pokud chceme po čase změnit barvu. Vše musí dolů a musíme začít zase u přírodního nehtu. 

Odstranění

Akrylová modeláž nabízí možnost rozpuštění produktu v čistém acetonu, ale tuto techniku neodporučujeme, protože je časově poměrně náročná (akryl se rozpustí za 20 minut nebo i déle, záleží na tloušťce) a přestože se zdá, že jde o neinvazivní metodu, pro přírodní nehet není dobré tak dlouhé působení acetonu, proto doporučujeme materiál odpilovat. Začneme pilníky vyšší hrubosti, klidně 80, jak se budeme dostávat blíže přírodnímu nehtu budeme volit jemnější, klidně 240. Na přírodním nehtu necháme raději tenkou vrstvu akrylu něž aby jsme jej zbytečně ztenčovali. 

Pokud budeme materiál doplňovat, musíme odpilovat veškeré odchlipy nebo bubliny, které by mohly způsobit odpadnutí budoucí modeláže. Přírodní nehet si nachystáme stejně jako při první aplikaci a akrylem doplníme jen odrostlou plochu.